top of page

30.11.2023

24.11.2023

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 40. Kuruluş Yıldönümünde Başkent Üniversitesi Kıbrıs Türk Tarihi Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç.Dr Mehmet Balyemez tarafından organize edilen etkinlikte Başkent Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü olarak TÜMAR Müdürü- Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr Hakan Turgut, Dekan Yardımcısı ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Prof.Dr İsmail Tokmak ve TGA Müdürü Tuncay Temoçin himayelerinde TGA'da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 40. Kuruluş Yıldönümü Onuruna Gastronomi Yemeği Etkinliği düzenlenmiştir. 
Detay: gastronomi.baskent.edu.tr

Misbaşak Ankara ve Başkent Üniversitesi TÜMAR arasında planlanan işbirliği kapsamında Misbaşak Ankara İş Geliştirme Direktörü Dr.Zeynel Levent  TGA'yı ziyaret etti. 

23.11.2023

16.11.2023

Denizbank Yurtiçi ve Yurtdışı Yönetim Kurulu Üyeleri TGA’yı ziyaret ettiler.

İtalyan Mutfağı Atölye Çalışması ve Tadım Etkinliği 16 Kasım Perşembe. Konuk Şef Michele Serafini eşliğinde Başkent Üniversitesi İtalya Büyükelçiliği Ankara Gastronomi Derneği katkılarıyla Dünya İtalyan Yemekleri Haftası içinde Thermopolium Gastronomi Akademisi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe; Başkent Üniversitesi Sağlık Kuruluşları Direktörü ve Eski Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Füsun Eyidoğan, İtalyan Büyükelçisi Eşi Loriana Marrapodi , Prof. GSTMF Dekanı Dr. Hakan Turgut, Dekan Yardımcısı ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof.Dr.İsmail Tokmak,  Ankara Gastronomi Derneği Başkanı Bahadır Biliyul, Genel Sekreter Yardımcısı Giray Şahin, Başkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörü İrem Aşçılı ve diğer davetliler katılmışlardır.   
Detay: gastronomi.baskent.edu.tr

11.11.2023

26.10.2023

11-13 Kasım 2023 tarihlerinde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümümüz "Kadın ve Gastronomi" temalı harika bir uluslararası etkinliğe ev sahipliği yaptı. İspanya, Slovenya ve Türkiye'den gelen aralarında Michelin Yıldızı bulunan şefler 2 gün boyunca bölüm öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimizle workshoplar düzenlediler. Böylesine önemli bir etkinliği düzenlediğimiz ve ev sahipliği yaptığımız için gururluyuz. Etkinliğe İspanyol Şefler Maria Jose San Roman, Maria Jimenez Latorre, Mimunt Hamido. Slovenya'lı şef Sabina Repovz ve Türkiye'den Şef Aylin Yazıcıoğlu katılmışlardır.  İspanyol Gastronomi araştırmacısı ve yazarı  Ivan Moreno etkinliğin birinci günü İspanya gastronomisi hakkında bir seminer vermiştir. 
Detay: gastronomi.baskent.edu.tr

Atatürk’ün Sofrası Etkinliği 26 Ekim 2023 TGA Ankyra'da yapılmıştır. Etkinliğe Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof.Dr. Mehmet Haberal, Başkent Üniversitesi Rektör V. Prof.Dr. Haldun Müderrisoğlu, Başkent Üniversitesi Sağlık Kuruluşları Direktörü ve Eski Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdülkadir Varoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Füsun Eyidoğan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özcan Yağcı, Önceki Rektörler, Genel Sekreter Hayri Öztürk GSTMF Dekanı ve TÜMAR Müdürü Prof.Dr. Hakan Turgut, Dekan Yardımcısı ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof.Dr.İsmail Tokmak,  Enstitü Müdürleri, Dekanlar ve Yüksekokul Müdürleri katılmışlardır.
Detay: gastronomi.baskent.edu.tr

01.06.2023

12.06.2023

Tarım Bakanlığı Hayvan Sağlığı,Gıda ve Yem Araştırmaları Daire Başkanı Ramazan Bülbül  ve Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Füsun Eyidoğan’ın Ziyareti.

Milli Eğitim Bakanlığı Sektörel Mükemmelliyet Merkezlerinin Kurulması Yoluyla Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesininin Artırılması Teknik Yardım Projesi (METEK III) Kapsamında değerli eğitmenleri ağırlıyoruz.

29.05.2023

30.05.2023

Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın Tayvan'dan gelen   konuklarının  ziyareti.

Erasmus Teacher Exchance kapsamında Portekiz Coimbra Üniversitesi Hemşirelik okulu ziyareti

17.05.2023

16.05.2023

TGA Çikolata Etkinliğinden Görüntüler

Pizza Etkinliğinde Dr. Ufuk Ege Anaokulunun minik ellerini hamur ile buluşturduk.

11.05.2023

11.05.2023

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yetkililerinin TGA  inceleme ve ziyaretleri.

Birleşik Krallık Eğitim ve Kültür Ataşesi ve British Council Ülke Direktörü Gill Caldicott 'ın ziyareti

18.04.2023

18.04.2023

Thermopolium Gastronomi Akademisi Çikolata Atölyesinde görevli Çikolata Üretim Şefimiz Gökçe BARDAKÇI üniversitemizin Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi kadrosuna geçmişir. Kendisine bizlere vermiş olduğu katkılardan dolayı teşekkür eder, yeni görevinde başarılar dileriz.

Başkent Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri Senem Büşra Gürgün ve Ahmet Pamukoğlu Thermopolium Gastronomi Akademisi (TGA) Çikolata Atölyesinde staj eğitimlerini tamamlamışlardır. TGA Ailesi olarak kendilerine bundan sonraki yaşamlarında başarılar dileriz

bottom of page